21 березня відбулося чергове сесійне засідання Виноградівської районної ради.

Депутати затвердили ряд районних програм та внесли змін до деяких з них, погодили звіт голови районної ради, майнові питання, серед яких вирішили передати в орендне користування частину приміщень в амбулаторії села Новоселиця для розміщення там аптечного пункту. Затвердили Статут комунальної установи районного інклюзивно-ресурсного центру у новій редакції, що відтак передбачає конкурсний відбір на посаду керівника закладу та його працівників, заслухали звіти головних розпорядників коштів про виконання заходів районних програм у 2018 році. Натомість не підтримали звіт про виконання районного бюджету за 2018 рік, до якого були зауваження. Проект районного бюджету на розгляд сесії не був поданий. Тож районні обранці наголосили, що це можна вважати бездіяльністю райдержадміністрації, яка його формує та подає зміни, адже на сьогодні район має власні надходження, що потребують перерозподілу для вирішення першочергових питань в освітній, медичній та інших галузях району.

Депутати обговорили стан фінансування районної лікарні. Зокрема на капітальні видатки у 2017-2019 роках районна рада спрямувала 1 млн 968 тис грн. До слова, вже у 2019 році на утримання медустанови з районного бюджету було виділено 102,966 млн грн. Для порівняння, у Хусті за цей період спрямували на лікарню 68 млн грн., у Сваляві – 48,2 млн грн.

Районні обранці також розглянули питання про реформування вторинної ланки з надання медичної допомоги в районі. Щодо якого інформувала начальник відділу охорони здоров’я Виноградівської райдержадміністрації Леся Королевич. Так доповідач і головний лікар Надія Онисько запевнили присутніх, що поспішати з її впровадженням не потрібно.

Голова районної ради Віталій Любка у свою чергу відзначив, що на Закарпатті, та й в цілому в Україні, вже триває процес реорганізації лікарень у комунальні некомерційні підприємства, які й отримають у підсумку можливість укласти договір з Національною службою здоров’я України та розпочати фінансування за новою схемою.

З 1 липня 2019 року розпочнеться трансформація спеціалізованої амбулаторної допомоги. Це означає, що нова модель фінансування почне працювати в поліклініках, на вторинній ланці, і Нацслужба  почне оплачувати медичним закладам послуги спеціалістів, аналізи та широкий спектр діагностики. Для поліклінік, які увійдуть до програми «Безкоштовна діагностика», у держбюджеті закладено додаткове до субвенції фінансування — 2 млрд грн. Однак, до районної ради, засновник лікарні − Виноградівська райдержадміністрація, не звертається. Тобто поки що не починаємо процес перетворення. Втім, якщо це питання затягуватиметься, і до кінця року не буде пройдена ця процедура – ми не тільки не отримаємо кошти за діяльність поліклініки, але й взагалі медики можуть залишитися без заробітної плати, − каже голова ради Віталій Любка. – З цього питання заступник міністра охорони здоров’я Павло Ковтонюк зазначив, що закладам спеціалізованої допомоги та місцевій владі потрібно активніше готуватися до другого етапу реформи. Я зацитую: «Місцева влада повинна підтримати заклади в бажанні долучитися до реформи та автономізувати (змінити статус медичного закладу з бюджетної установи на некомерційне комунальне підприємство). Й до кінця 2018 року діяв пільговий період для зміни статусу. Цього року процес буде набагато складнішим». Це й власне позиція МОЗу.

До прикладу, на Закарпатті процес підготовки до другого етапу реформи відбувся в Ужгороді, Мукачеві, Чопі та Рахові, де вже працюють установи у формі комунальних некомерційних підприємств. І завдяки цьому в цих містах вже з липня медустанови зможуть отримати додаткові кошти, а відтак підвищити зарплатню своїм працівникам та покращити оснащення закладів.

Про роботу первинної медицини інформувала головний лікар комунального некомерційного підприємства «Виноградівський центр первинної медико-санітарної допомоги» Агата Гал. Так медик зазначала, що з січня 2019 року, згідно з реформою, суттєво зріс рівень заробітної плати працівників амбулаторій. Крім того, на останніх трудових зборах колективу було наголошено, що ніякої оптимізації у галузі первинки району проведено не буде. Керівник установи також зазначила, що наразі є ще багато питань, які потрібно вирішувати, однак робота Центру розпочалася тільки рік тому. Адже наш район один з останніх приєднався до перетворення первинної ланки, через що довелося працювати в надскладних умовах.

Виноградівська районна рада

Print Friendly, PDF & Email