У К Р А Ї Н А
ВИНОГРАДІВСЬКА РАЙОННА РАДА ЗАКАРПАТСЬКОЇ ОБЛАСТІ
________________ СЕСІЯ СЬОМОГО СКЛИКАННЯ 
Р І Ш Е Н Н Я

Про звернення Виноградівської районної ради              П Р О Е К Т

Відповідно до статті 43 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», зважаючи на звернення мешканців району, районна рада

В И Р І Ш И Л А :

1.Звернутися до Закарпатської обласної державної адміністрації та Закарпатської обласної ради про вивчення європейського досвіду щодо впровадження заходів боротьби з градобоєм (звернення додається).

2.Контроль за виконанням цього рішення покласти на заступника голови районної ради (Сверенка А.А.) та на постійну комісію з питань промисловості, будівництва, транспорту, сільського господарства, земельних ресурсів та екології (Тесличко В.Ю.).

 

 Голова районної ради                                                                          В.В. Любка

 м.Виноградів,                      2019 року

Закарпатська обласна
державна адміністрація

 Закарпатська обласна рада

 

ЗВЕРНЕННЯ
Виноградівської районної ради Закарпатської області
 

Виноградівський район, як низинний регіон Закарпаття, щорічно потерпає від граду, який завдає значних збитків місцевим жителям, соціально-культурній сфері, сільському господарству.

Наймасштабніший градобій сколихнув район 21 червня 2016 року, внаслідок якого постраждали практично всі населені пункти району, а найбільше − Королево, Веряця, Теково, Олешник. Сума збитків сягнула близько 60 мільйонів гривень. Аномальний градобій пошкодив близько 6000 покрівель приватного сектору, 34 об’єкти соціально-культурної сфери: школи, дитячі садки, фельдшерсько-акушерські пункти, будинки культури тощо. Тисячі мешканців населених пунктів району змушені були повністю перекривати дахи своїх житлових будинків. На сільськогосподарських угіддях було знищено майже всю городину, овочі, фруктові сади, виноградники, цілі поля із зерновими культурами.

Депутати районної ради звернулися до Кабінету Міністрів України про визнання події, що сталася у Виноградівському районі 21 червня 2016 року, надзвичайною ситуацією природного характеру та виділення коштів для подолання наслідків стихійного лиха. Відтак з резервного фонду державного бюджету були виділені кошти у сумі 12635,838 тис. грн. для проведення аварійно-відбудовних робіт з ліквідації наслідків стихійного лиха. Крім того, на позачергових засіданнях були прийняті рішення про виділення 1 млн.100 тис.грн. з резервного фонду та вільних лишків районного бюджету, 1 млн. грн. − з обласного бюджету. Кошти у сумі 2 млн 100 тис.грн. були поділені пропорційно між селами, де було пошкоджено або повністю знищено градом дахи власних будинків, й направлені на грошову допомогу жителям Виноградівщини.

Варто зазначити, що з того часу град систематично випадає в тих чи інших населених пунктах району, завдаючи у першу чергу великої шкоди сільськогосподарській продукції. До прикладу, вже цього року град завдав збитки мешканцям сіл Шаланки, Великі Ком’яти, Підвиноградів, Вербовець.

Зважаючи на масштабні руйнування, які завдає негода жителям області, та величезні фінансові затрати на ліквідацію її наслідків, депутатський корпус районної ради вважає за необхідне вивчення європейського досвіду щодо впровадження заходів боротьби з градобоєм. Настільки нам відомо, сьогодні в Україні немає служби з прогнозування градових хмар та боротьби з ними. Однак європейська практика свідчить про ефективні методи протидії негоді. До слова, у 2018 році в сусідній Угорщині запровадили систему захисту від градобою, де здійснюють такі заходи з використанням розпилення йодиду срібла. Й попри те, що 2018 рік, за даними гідрометеорологічної служби, був найбільш сприятливим для опадів з градом, ця система виявилася досить ефективною й у перший рік своєї роботи зменшила кількість збитків від граду на 60%.

З огляду на вище наведене, звертаємося до Вас з настійливим проханням щодо вивчення питання з розширення угорської системи захисту від градобою на територію Закарпатської області. У рамках транскордонного співробітництва депутатам районної ради відомо про згоду на це закордонних колег. Зокрема у цьому випадку прикордонні території будуть захищені у повному обсязі. Також сьогодні це можливо технологічно.

Вважаємо за доцільне, предметно розглянути питання про застосування даної системи захисту від градових хмар на Виноградівський район та Закарпаття в цілому, адже позитивне рішення буде економічно вигідним для нашого регіону, зможе суттєво підвищити врожайність сільгоспкультур, а також убезпечить жителів району від збитків та наслідків стихійного лиха.

Звернення прийнято на засіданні ____________ сесії  Виноградівської районної ради
__  ______ 2019 року
Депутати Виноградівської районної ради  сьомого скликання.

 

Print Friendly, PDF & Email